Lens oruca mani midir? Yani onun özel suyunun göze teması orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lens ve onun suyu oruca mani değildir. Bunu kullanan kişinin orucu bozulmaz.

Orucu bozmayan güncel şeyler:

- Tırnak, saç, sakal kesmek.

- Vücut temizliği yapmak, saç boyamak, oje sürmek, göze sürme çekmek, yüze makyaj yapmak.

- Çiçek, esans, misk koklamak, öpmek.

- Gülmek, şakalaşmak, bağırmak, ağlamak.

- Biriktirilmemiş tükürüğü yutmak, diş fırçalamak.

- Göze ilaç damlatmak, lens takmak, takma dişleri ağza yerleştirmek.

-Diş eti kanamasının tadını ağızda hissetmek, öksürükle ağza gelen balgamı yutmak, geğirtiyle boğaza gelen mide suyunun geri yutulması, burundaki sümüğü genizden çekip yutmak.

- Sahurdan dişler arasında kalmış nohuttan küçük gıda artığını yutmak.

- Eşini uğurlarken sarılmak, öpmek, çocuklara sarılıp öpmek, onlarla oynamak.

- Dedikodu yapmak, yalan söylemek (fakat günah işlenmiş olur).

- Serinlemek için eli, yüzü yıkamak veya duş almak.

- Bakarken veya düşünürken boşalma yaşamak orucu bozmaz.