Niyet ile tekbir arasında besmele çekmek namaza mani midir?

Soru Detayı

1) Niyet edip iftidah tekbiri için ellerini kaldırırken Allahu ekber demeden önce euzu-besmele çekmekte bir kerahet varmıdır?
2) Zammı sureyi okurken karıştıran hemen baştan alan ve okurken yanlışlık yapıp hemen düzelten secde-i sehiv yapar mı?
3) Vitir namazında kunut dualarını da okurken karıştırıp düzelten ya da baştan alan secde-i sehiv yapar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Niyet ile tekbir arasında besmele çekmek namaza mâni değildir.

Namaza niyet ettikten sonra başlama tekbiri almadan konuşabilir miyiz?

2. Namazda süre ve duaları okurken hata yapılırsa baştan alınabilir mi?

3. Kunut dualarını yanlış okuyup düzeltmek sehiv secdesi gerektirmez.