Çocuklara isim verirken nelere dikkat etmek gerekir?

Soru Detayı

- Eğer nasip olurda bir kızım veya bir oğlum olursa; oğlumun ismini "Batın Han, kızımın ismini "Bilge Berru" koymak istiyorum. Bunda bir sakınca var mıdır acaba?
-  Bilge Berru ismi... Esmâ-i hüsnâdan El- Berr ismi?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Batınhan diye bir isim bilmiyoruz.

Berru, berra kelimesinin Arapçada çekimli halidir. Berru yerine berre veya berra da denilebilir. el Berr, Allah'ın isimlerinden biridir.

  إِنَّا كُنَّا مِن قَبْلُ نَدْعُوهُ إِنَّهُ هُوَ الْبَرُّ الرَّحِيمُ  (Tur, 52/28) Okunuşu: İnna kunna min kablu ned'uh innehu huvel berrur rahiym.

"Gerçekten biz bundan önce ona yalvarıyorduk. Çünkü iyilik eden, esirgeyen ancak odur."

BERRA: (Ar.). Doğru sözlü, hayır işleyen kimse. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

BİLGE: (Tür.). Bilgili, iyi geniş, derin, bilgi sahibi kimse. - Kadın ve erkek adı olarak kullanılır.