Hayızlı (âdet hâlinde) kadının namaz kılamayacağının delili, kanıtı nedir?

Soru Detayı

- ÂDETLİYKEN BİR KADIN NAMAZ KILABİLİR Mİ? BANA KESİN BİR KANIT GÖSTEREBİLİR MİSİNİZ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayızlı kadının namaz kılamayacağı hadis-i şerifte belirtilmiştir. Âdetli veya lohusa kadının namaz kılması câiz değildir.

Hz. Peygamber (s.a.s), Fâtıma binti Ebî Hubeyş'e "Hayız gördüğün zaman namazı bırak ve hayız hâlin sona erince, kanı temizleyerek guslet ve namaz kıl." buyurmuştur. Buhâri'deki rivâyet şöyledir: "Âdetin devam ettiği sürece namazı bırak, sonra boy abdesti al ve namaz kıl." (Buhâri, Hayz, 19, 24, Vüdû, 63; Müslim, Hayz, 62; Ebû Davûd Tâhâret, 109).