Kardeşlerin karısı / kocası ile ölüm veya boşanma gibi durumlar neticesinde, evlenilebilir mi?

Soru Detayı
Medyada bazen erkek kadeşi ölünce eşini nikâhlamak konusunda haberler çıkıyor, bunu genişletirsek, bir erkek abisinin veya bir kadın ablasının kocası ile nikâh akti sona erdiğinde (ölüm, boşanma gibi durumlarda) evlenebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenilmesi haram olanlar iki türlüdür:

1. Ebedi olarak evlenilmesi haram olanlar: Anne, kız, kız kardeş, hala, teyze, süt kardeş.

2. Evlenilmesi geçici haram olanlar vardır: İki kız kardeşi aynı anda nikâh altında bulundurmak veya bir erkekle evli kadınla evlenmek.

Bir erkek, aynı anda hanımının kardeşiyle evlenmesi haramdır. Ancak hanımını boşarsa veya hanımı vefat ederse, hanımının kardeşiyle evlenebilir. Ayrıca erkek de kardeşinin ölmesinden veya boşanmasından sonra onun karısıyla evlenebilir.