Köpeğe dokunmak abdesti bozar mı? Köpek elbiseye temas ederse bu elbiseyi yıkamak gerekir mi?

Soru Detayı
Abdestli iken bir köpeğe dokunduğumuz zaman tekrar abdest almak gerekir mi ve dokunduğumuzda kıyafetimizi değiştirmeden namaz kılabilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Köpeğe dokunmaktan dolayı abdest bozulmaz. Ayrıca köpeğin üzerinde necis bir şey yoksa değdiği elbise ile namaz kılınabilir. Bu hüküm Hanefi mezhebine göredir.

Şafii mezhebine göre köpek necis kabul edildiği için, köpeğin değdiği yerleri yıkamak gerekir.