Oruçlu iken dişimiz kanarsa ne yapmalıyız; dişin kanaması orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruçluyken dişin kanaması orucu bozmaz. Ancak, bu kanı yutmak orucu bozar ve bir gün kaza orucu gerekir.

Ağızda biriktiği fark edilen kanı yutmayıp tükürmek gerekir. Ancak elde olmayan sebeplerle yutulmasında bir sakınca yoktur.

Dişlerin kanaması sonucu, ağızdan gelen kan tükürüğe eşit veya daha fazla ise Hanefi mezhebine göre abdest bozulur. Tükürükten az ise abdest bozulmaz.

Aynı şekilde tükürükten fazla olan kanın yutulması, orucu bozar ve gününe gün kaza gerekir. Tükürükten az ise oruç bozulmaz. (Haddad, el-Cevhera, 1/173)