Barnabas İncili'ni Müslümanlar mı uydurmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Barnaba / Barnabas İncili'nin doğruluğu konusunda, lehinde ve aleyhinde pek çok şey yazılmıştır.

“el-Yahudiyye ve’n-Nasraniyye”(Yahudilik ve Hıristiyanlık) adlı eserde, Dr. Muhammed Zıyaurrahman el-Azamî, lehinde ve aleyhindeki deliller genişçe incelenmekte ve sonuç olarak; Barnaba İncili'nin, Barnaba lakabıyla meşhur olmuş Yusuf b. Lavî b. İbrahim adlı Hz. İsa (as)’ın bir havarisi tarafından yazıldığını söylemektedir.

Yazara göre, bu İncil bulunduktan sonra Hristiyan çevrede şok etkisi yapmış ve Papa GELASIUS-I tarafından tamamen yasaklanmıştır. Aslı İtalyanca olan İncil daha  sonra İngilizce ve Arapça’ya da çevrilmiştir.(bk. a.g.e, s.353-395).