Akşam namazından sonra kaza namazı kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akşam namazından sonra kaza namazı kılınabilir.

Kaza namazı için belirli bir zaman veya mekân tayin edilmez. Yani "ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır" diye bir sınır yoktur.

Kaza namazları istediğiniz zamanda kılınabilir. Fakat "kerahet vakti" dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. kala)dır. Bu vakitlerde namaz kılınması hoş görülmemiştir.

Ayrıca kaza namazlarında belli bir zaman sınırı olmadığı gibi istendiği kadar da kılınabilir.