Yatakta dua, sure okumak caiz midir? Dua yaparken ellerimiz açmak şart mıdır?

Soru Detayı
Yani yatarak Âyetü'l-Kursi gibi uyku dualarını okumak gibi...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yatarken dua okumanın bir sakıncası yoktur. Kur'ân-ı Kerîm'i okumak isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir. Ancak yürürken veya yatarken onu okumakta da bir sakınca yoktur.

İshak bin İbrahim diyor ki: "Ebû Abdullah ile birlikte camiye giderken Kehf sûresini okuduğunu işittim."

Aişe (ra) de şöyle diyor:

"Ben sedirimin üzerine uzanmış iken Kur'ân-ı Kerîm'i okurdum." (Muğni, I/803)

Yatarken Kur'an okumak bile caiz olduğuna göre, Kur'an'dan veya diğer rivayetlerden gelen duaları okumanın da bir sakıncası olmaz.

Dua ederken elleri kaldırmak şart değildir. Bu nedenle yatağa giren bir kimse ellerini açmadan da dua edebilir...