Elmas, yakut, zümrüt, pırlanta taş gibi ziynet eşyalarına zekât düşer mi?

Soru Detayı

- Kadınların taktığı tektaş pırlanta yüzük zekata tabi midir?
- Zekat hesaplamasına pırlanta taş dahil edilmese de altın yüzük kısmı eklenmeli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elmas, yakut, zümrüt gibi ziynet eşyaları ticaret maksadıyla bulunduruluyorsa, bunlara zekât düşer. Ancak ticaret kastı olmadan kadınların bulundurduğu bu tür ziynet eşyaları zekâta tabi değildir. Ancak altın kısımları hesap edilir altınların zekâtı verilir.

Kıymetli Taşlar - Mücevheratın Zekâtı:

Evde süs ve ziynet olarak bulundurulan elmas, zümrüt, yakut, inci ve benzeri kıymetli taşların da zekâtı verilmez. Ama ziynet eşya­sı da olsa altın ve gümüşün -nisaba ulaşırsa- zekâtını vermek ge­rekir. Bu, Hanefî mezhebine göredir. Şafii mezhebine göre, kadının süs ve ziynet eşyasından zekât verilmez. (bk. el-Ayni Şerh-i Hidâye.)

Mücevherattan altın ve gümüşün dışında kalan ne varsa -ticaret için bulundurulmadığı takdirde- hiçbirinin zekâtı verilmez. O hâlde kadınların ziynet olarak bulundurdukları pırlanta, yakut, elmas, inci ve benzeri eşya zekâta tabi değildir. (El-Cevheretü'n-Neyyire.)

(Celal Yıldırım, Kanaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/116-142.)