Ölülere nasıl telkin verilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mükellef çağına girip de gömülen bir Müslümanın mezarı başında "telkîn" verilmesi meşru görülmüştür. Şöyle ki:

Mezara gömüldükten hemen sonra, iyi hal sahibi bir kimse kalkıp ölünün yüzüne karşı durur. Ona hitaben: Ya falan; Yebne fülane! (Ya Osman! Ya Zeyneb'in oğlu, gibi) diye üç kez seslenir. Ölünün ve anasının adlarını bilmezse: "Yâ Abdellah; Yebne Havva!" denilir...

İlave bilgi için tıklayınız:

Cenazelerin kabirlerine konulması ve ölülere telkin verilmesi nasıl olur?