Namaz kılarken kıyama kalkınca "Rabbene lekel hamd" yerine "Rabbene lekel hamdu keme yenbeağiy li celeli vechike ve li aziymi sultanik." diyorum. Bunun sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefilerde cemaatle namaz kılarken sadece "Rabbena lekel hamd" ,"Rabbena ve lekel hamd" veya "Alahumme rabbena lekel hamd" denir.

Tek başına namaz kılarken Peygamberimiz (asm)'den rivayet olunan daha uzun tahmidat vardır. (bk. Vehbe Zuhayli, İsl.Fık.Ansk, II/30)