Evlilikte zina eden kimse, eşini aldattığı için kul hakkına girmiş olursa, bu günahtan nasıl kurtulur?

Soru Detayı

- Evliyken zina yapan kişinin hem kul hakkını aldığını hem de Yaradıcı'ya karşı suç işlediğini biliyoruz. Yaradıcı'dan af dileyip tövbe eden böyle bir kişi, evliliği zarar görmesin diye eşine yalan söyleyebilir mi? Yapmadım diyebilir mi?
- Yahut hiç bahsetmeden sessiz kalması caiz midir?
- Kul hakkından dolayı helallik dilemek gerekir mi?
- Aldatılan eşin bu dünyada haberi olmazsa öbür tarafta hak talep etme hakkı doğar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evliyken zina işlemekten dolayı günah kazanılmış ve kul hakkı ihlal edilmiş olunur. Zina eden bir eş, bundan dolayı zaten kul hakkını ihlal etmiş ve günah kazanmış olmaktadır.

Bu fiili işleyen bir kimsenin, bunu eşine söylemesi farz değildir.

Gerçekten samimi tövbe edip halini düzelten ve Allah'ın rızasını tekrar kazanan bir kul, Allah'tan bu konuda yardım umabilir.