Hayızlı kadın oruç tutabilir mi?

Soru Detayı

- Kadınların regl (ay hali / hayız / âdet) olmaları durumunda oruç tutmaları ruhsata tabi midir, yoksa kesin olarak yasak mıdır?
- Bir hocamızın ruhsatlı oldukları açıklamalarıyla oruç tutulmuştur eğer kati olarak yasaksa tutulan oruçlar yerine yeniden tutulması mı gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayız ve nifas halindeki kadınların oruç tutmaları haramdır. Hz. Âişe (r.anha) validemiz,

"Bizlerden birisi Resul-u Ekrem (s.a.s) zamanında, hayızdan temizlendikten sonra orucunu kaza eder, namazı ise kaza etmezdi." (Fethül-Kadir, I/114)

buyurduğu sabittir.

Dolayısıyle hayız ve nifas halindeki kadınlar, o hal içerisinde iken oruç tutamazlar. Daha sonra geçirdikleri günleri (temizlendikten sonra) kaza ederler.