Dövme yaptırmak günah mıdır?

Soru Detayı

- Ben aslında kendime dövme yaptırmayı düşünüyorum. Bazı insanlar bunun günah olduğunu söylüyorlar. Ayrıca abdest olmadığını söylüyorlar. Camiye gidemezsin, Kur'an okuyamazsın, namaz kılamazsın gibi.
- Gerçekten doğru mu ve Kur'an'da dövme ile ilgili bir ayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dövme, insan cildinde boya maddesiyle yapılan kalıcı şekil demektir.

İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu âdet, yer yer sürdürülüyor.

İlahi dinler dövmeyi yasaklamıştır...