Şafii mezhebine göre, namazda son teşehhüdde Salli ve Barik dualarını okumak farz mıdır?

Soru Detayı

İki teşehhüdlü namazların birinci teşehhüdünde sadece Peygamberimize (asm) salat getirmek farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafiilere göre, son teşehhüdde salavatı şerife getirmek farzdır. En azı: "Allahumme salli ala Muhammed" demektir. Fakat Salli ve Barik salavatlarını okumak en ekmelidir.

İki teşehhüdlü namazların ilk teşehhüdünde Peygamberimiz (asm)'e salavat getirmek eb'ad / kuvvetli sünnetlerdendir. Bunun terkinden dolayı sehiv secdesi gerekir.