Şafii mezhebine göre abdestte elleri yıkama ve tertip hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Şafi mezhebinde abdest alırken tertip farz. Fakat biz önce yıkamaya elden başlıyoruz, bu tertibi bozmak olmuyor mu? Önce yüzden başlanmayacak mı tertibe göre? Önce elden başlamak gerekiyorsa, o halde yüzümüzü yıkadıktan sonra kollarımızı yıkarken yeniden ellerimizi tekrar yıkayacak mıyız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafiilerde belirttiğiniz gibi abdest alırken tertib fazdır. Abdestin başlangıcında elleri yıkamak sünnettir. Çünkü kirli ellerle yüzü yıkamak uygun olmaz. Bu şekilde elleri yıkadıktan sonra tertibe uyarak yüzü yıkadıktan sonra eller dirseklerle beraber tekrar yıkanır. Bu ikinci yıkayış farzdır. Birinci yıkayış bunun yerine geçmez.

Abdeste başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak için Pey­gamberimiz (asm)'in hadisi:

"Abdullah bin Zeyd (r.a.)'dan: Hz. Peygamber (asm.)'in nasıl abdest aldığı sorulunca bir kab isledi ve Peygamberimiz (asm)'in abdestini gös­termek üzere, önce ellerini, kaba batırmadan önce o kabtan ellerine su dö­kerek üç defa ellerini yıkadı." (Buhari, 2183, Müslim, 235.)