Kaza borcu olan teravih namazı kılabilir mi?

Soru Detayı

Kazası olanlar Teravi namazlarında kaza mı kılmalılar yoksa imama mı uymalılar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaza borcu olanların, teravih namazı kılmasında sakınca yoktur. Hem teravih kılınmasını hem de diğer zamanlarda kaza namazı kılınmasını tavsiye ederiz.

Kazaya kalmış namazların kazası ile meşgul olmak, nafile namaz kılmaktan önemli ve önceliklidir. Ancak vakit namazları ile birlikte kılınan düzenli nafileler (revatip sünnetler), kuşluk, evvabin, teravih gibi sünnet namazlar imkânlar ölçüsünde kılınmalıdır.

Hz. Peygamber (asm) bir hadislerinde, "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır." (Tirmzî, Salât,188; İbn Mâce, İkame, 202) buyurmaktadır.

Bu nedenle sünnet namazlara da önem vermek ve onları kılmaya özen göstermek gerekir.

Hanefi olanlar, kaza borçları olsa bile Teravih namazlarını kılarlar.

Şafi olan kardeşlerimiz ise Teravih namazları yerine kaza namazları kılarlar. Eğer teravih namazı kılan imama uyarlarsa, kaza namazlarına niyet ederek kılarlar.