Dil ile niyet getirmeden oruç tutabilir miyiz? Akşamdan yemeğimizi yesek ve niyet etmeden yatsak, ertesi gün oruç tutabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Orucun edâsının sahih olmasının şartları:

Bu hususta da iki şartın bulunması gerekir. Birincisi, niyet etmek; ikincisi, kadınlar için hayızdan ve nifastan temizlenmektir.

Bilindiği gibi niyet; kalbe ait olan kat'i bir azimdir. Mükellefin oruç tutacağını kalbi ile bilmesi ve azmetmesi niyet hükmündedir. Kişi oruçlu olduğunu bilmesi niyettir. Bunu dili ile söylemesi ise sünnettir. Nehrü'l Fâik'te de bu şekilde zikredilmiştir (Fetevay-i Hindiyye, I/195).

Ramazan-ı Şerif ayında her günün orucu için ayrı ayrı niyet etmek esastır (Fethül-Kadir, II/46). Zira her günün orucu başlıbaşına bir ibadet hükmündedir.
Buna göre kalben oruç tutacağını bilen kişi akşamdan yemeğini yiyip oruç tutabilir; dil ile niyet şart değildir.