Salyangoz yemek caiz midir? Denizden çıkan hangi şeyler yenir / yenmez?

Soru Detayı
Bugün Fas'ta, yani Müslüman ülkede salyangoz yiyorlar ve buna helal yiyecek diyorlar, peki bu doğru mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

O ülkede bunu yiyen Müslümanlar, salyangoz yemeye cevaz veren bir mezhebe tabi olabilirler.

Balık suretinde olmak şartıyla, daima suda yaşayıp karada yaşaması mümkün olmayan hayvanların hepsi mubahtır. Diğerleri mubah değildir. Binaenaleyh, su aygırı ve deniz aslanı gibi hayvanlar balık suretinde olmadıkları için haramdır.

Midye, istiridye, istakoz ve salyangoz da haramdır. Maalesef birçok kimse aldırış etmeden haram mı, helâl mı sormadan yerler.

Şafiî mezhebine göre, yalnız suda yaşayıp karada yaşaması mümkün olmayan deniz hayvanı, balık suretinde olmasa da helâldir.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/241)