Kadının dışarı çıkması günah mıdır?

Soru Detayı
bir kadın dışarı çıktığında nazar etmiyor; ama başkaları nazar ediyorsa, kadında günaha girmiş oluyor mu?şehvet uyandıracak bir halde de değil.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın örtünmesi gereken yerlerini örtüp tesettüre tam riayet ederek dışarı çıktığında başkalarının bakmasıyla günah işlemiş olmaz. Kadına kötü nazarla bakan sorumlu olur. Ama bunun için kadının aynı zamanda manevi tesettür demek olan hal ve hareketlerine, yürüyüşüne, dışarıya süslenmeden çıkmasına dikkat etmesi, koku sürünmemesi gerekir. Zaten bu haldeki bir kadına başkaları baksa bile kötü niyetle bakmaz. Ekseriyetle bu böyledir. Bazı istisnalar çıkabilir bundan dolayı kadın günahkar olmaz.