Üzerinde münafıklık alameti bulunan kimseler münafık mıdır?

Soru Detayı

- Mesela yalan söyleyen, emanete ihanet eden kimseler münafık mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı haller vardır ki münafıkların hali olabilir; ancak sahibini münafık yapmaz. Mesela, hadisi şerifte münafıkların sıfatını sayarken üç özelliklerini sayar:

1. Konuştuğu zaman yalan söyler,
2. Emanete hıyanetlik eder,
3. Verdiği sözde durmaz.

Bu sıfatlar münafıklık sıfatıdır. Ancak bir Müslüman yalan söylerse münafık olmaz. Belki münafığın bir hasleti olan yalan günahını işlemiş olur.

Üşene üşene namaza gitmek münafıklık alametidir. Ancak bir müminin üşenerek namaza gitmesi onun münafıklığından değil nefsinin verdiği tembellikten kaynaklanmaktadır.

Peygamberimiz (asm) bu hadisleriyle bu sıfatların ne kadar tehlikeli olduğunu ümmetine haber vermiş ve bunlardan sakınılması gerektiğini ifade etmiştir.