Dualar abdestsiz okunur mu? Dualar nasıl ortaya çıkmış, sûre ile farkı tam olarak nedir?

Soru Detayı
Dua tam olarak ne demektir; hangi durumlarda (abdestsiz, başı açık, besmelesiz) okunabilir? Dualar da vahiy olarak geldiyse, neden Kur'an'da yoktur?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim âyetleri de birer duadır. Ancak her dua Kur'an-ı Kerim âyeti olmadığı için, birbirinden ayırmak gerekir.

Kur'an-ı Kerim'e abdestsiz dokunmak caiz değildir. Ancak Kur'an-ı Kerim âyetleri de baş açık ve abdestsiz, dokunmadan, yüzünden bakarak veya ezberden okunabilir.

Bütün dualar vahiy değildir. Mesela, bazı dualar İslâm âlimlerinin dualarıdır. Bu dualar da abdestsiz ve başı açık okunabilindiği gibi, bunlara abdestsiz dokunmak da caizdir.