Cuma namazına mazeretsiz olarak dört defa peş peşe gitmeyen kâfir mi olur?

Soru Detayı

Cuma namazına peş peşe dört kere gitmeyen dinden çıkar, diye duydum. Bir tanıdığım bazen imkânı olduğu halde aylarca cuma namazına gitmediğini söylüyor. "Ben Müslümanlıkdan çıkmış mı oldum?" diye soruyor ve "Ne yapmam gerekir?" diyor. Ben de, "Bilmiyorum, peş peşe dört kere cuma namazına gitmeyen dinden çıkar." dedim. Herhalde tövbe edip kelime-i şehadet getirmen ve artik en az dört haftada bir cumaya gitmen gerek, dedim. Doğru mu söyledim, bilmiyorum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazına gitmemek büyük günahlardandır. Ancak, bir Müslüman hiç cumaya gitmemiş olsa da kâfir olmaz; günah işlemiş olur. Samimi bir şekilde tövbe edip namazlarına devam ederse, inşallah geçmiş günahları bağışlanır...