Kadınların dudaklarına sürdükleri ruj ve krem orucu bozar mı?

Soru Detayı

Ben öğretmenim. Ramazan'da oruç tutarken dudaklarım çok kuruyor, sınıfta sıkıntı yaratıyor. Bazen zorlanıyorum, ruj ya da krem sürmek dudağa orucu bozar mı? Yani canlı gösteren, kuruluğunu saklayacak herhangi bir şey sürme...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dudaktaki boyanın sökülüp yutulması halinde, orucu bozacağı kesindir. Böyle bir yutma söz konusu olmazsa ister ruj, isterse başka boya veya krem olsun orucu bozmaz.