Üzerinde Kâbe-i Muazzama, Mescid-i Nebevî, Mescid i Aksâ ve diğer cami resimlerinin bulunduğu seccadelerin üstünde namaz kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üzerinde Kâbe-i Muazzama, Mescid-i Nebevî, Mescid i Aksâ ve diğer cami resimlerinin bulunduğu seccadelerin üstünde namaz kılınabilir. Zaten resmin bulunduğu kısım secde mahalline gelmektedir. Fakat, bir tâzim ve hürmet olarak mescidin üzerine basmamak iyi olur.

Üzerinde âyet yazılı bulunan seccadeleri yere sermek ve üstünde namaz kılmak uygun düşmez. Çünkü, bir âyet dahi olsa Kur’ân-ı Kerim'den bir parçayı göbekten aşağı bir mahalle koymak, yere sermek Kur’ân’a olan hürmetimize ters düşer. Bunun için bu çeşit seccadelerin üzerinde namaz kılmak mahzurludur.

Âyet ve hadisin dışında, üzerinde Kur’ân harfleriyle başka bir söz yazılı bulunan seccadeleri yere serip üzerinde namaz kılmanın bir mahzuru yoktur.

(Mehmed PAKSU, Aileye Özel Fetvalar)