Cünüp olduktan sonra hemen gusül abdesti almanın bir sakıncası var mı, bir kaç dakika beklemek gerekir mi?

Soru Detayı

Cünüp olduktan hemen sonra yıkanılmaması ve biraz yürümek, uyumak veya bevl ettikten sonra yıkanılması gerektiği söyleniyor. Yani yoldaki akıntının bitmesi gerektiği yoksa gelen akıntı ile tekrar cünüp durumuna düşüleceği söyleniyor. Cünüp olduktan hemen sonra bevl etmek yeterli mi? İki saat bekliyorum ve bu süre içinde dört-beş kere bevl ediyorum, hâlâa bevl ettikten sonra az da olsa sümüksü bir sıvının geldiğine şahit oluyorum. Ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhtilam olduktan sonra akıntının tam olarak kesilmesi için biraz beklemek, bevletmek yani idrarını yapmak, uyumak ve yürümek gerekmektedir. Çünkü akıntı yavaş yavaş geldiğinden hemen kesilmemektedir. Ancak uzun bir müddet beklemek şart değildir. Bir kaç dakika yeterlidir.

İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur.