Hanefi mezhebine göre, karı ve kocanın birbirine dokunması abdesti bozar mı?

Soru Detayı
Ben Hanefi mezhebiyim eşim de öyle, acaba abdest aldıktan sonra birbirimize dokunmanın sınırları nelerdir? Ne durumda abdest bozulur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezgebine göre, erkekle kadının birbirine dokunmasından dolayı abdest bozulmaz. Ancak kadınla erkeğin birbiriyle fâhiş mübâşeretleri abdesti bozar.

Fâhiş mübaşeret, erkekle kadının, arada hiçbir örtü olmaksızın veya çok ince bir bez olduğu halde mahrem yerlerini birbirine dokundurmaları, temas ettirmeleridir. Bu temas sebebiyle tahrik olup kendilerinden yaşlık (mezi) gelip gelmemesi müsavidir. Abdest her hâlükârda bozulur.

İmam-ı Muhammed'e göre, fâhiş mübaşeretin abdesti bozması, ancak taraflardan yaşlık (mezi) gelmesi hâlindedir. Yaşlık belirmezse, abdest bozulmaz.