Abdest alırken bir uzvu yıkamayı unutan kişi ne yapmalıdır. Abdesti baştan alması mı gerekir?

Soru Detayı
Abdestimizi aldık ve kurulandık. Hemen ardından başımızı meshetmediğimiz aklımıza geldi ve meshettik. Abdestimiz kabul olmuş mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde abdest geçerlidir.

Hanefi mezhebine göre abdestin farzlarını sıra ile almak şart değildir. Bu bakımdan abdest alırken herhangi bir uzvumuzu yıkamayı unuttuğumuzda, sadece o kısmı yıkamamız yeterlidir.