Lohusalıkta kırk günü aşan kanamalar özür sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur.

Lohusalığın asgarî süresi yoktur; azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır.

Buna göre lohusalıkta kırk günü aşan kanamalar hastalıktan dolayıdır. Böyle akıntının geldiği zamanlarda istihaza hükümlerine göre namaz ve oruç gibi ibadetlerinize devam etmelisiniz. Bu kanamanın olduğu zamanların içinde muayyen olan âdet günleriniz de varsa o günlerde hayız hükümlerine göre amel etmelisiniz.