İslâm'da ölünün cesedini yakmak haram mı? Ölünün cesedi yakılınca, külü savrulup dağılsa ruhu nerede olur?

Soru Detayı
Yakılıp külü savrulan bir ölünün ruhu kabir azabı çekecekse bu nasıl olur? Mumyalanmış cesetlerde durum nasıl olur? Bunların cesetleri çürümüyor, kemikleri sıkıştırılmıyor,kurtlar ve yılanlar tarafindan yenilemiyor...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cesedi yakmak caiz değildir. Cesedi yanarak kül olan veya cesedi mumyalanan kimse de kabir azabı çekebilir.

Dinimize göre cenazelerin yıkanıp kefenlenmesi ve toprağa gömülmesi gerekir. Kur'ân-ı Kerim'de bu işlemin insanoğluna Allah tarafından öğ­retildiği, kardeşinin cesedini ne yapaca­ğını, bir karga­nın hareketlerinden öğrenen Hz. Âdem (as)'in oğlunun şöyle dediği an­latılır:

"Yazıklar olsun bana, şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini göm­mekten de mi aciz kaldım!" (Maide, 5/31)

Başka ayetlerde de ölünün gömülmesi gereğine dolaylı olarak işaret edilmiştir. (Tâhâ, 20/ 55; Mürselât, 77/25-26; Abese 80/21-22)

Ölünün toprağa verilmesi çevre temizliği, sağlık, insanın saygınlığının ko­runması ve ölümü hatırlatma türünden birçok hikmetler taşımaktadır. (bk. Mustafa Uzunpostalcı, "Defin", Diyanet İslam Ansiklopedisi, IX/86)

Bunun yanı sıra insan cesedi ile ilgili olarak Peygamberimiz (asm)'den şöyle bir hadis rivayet edilmiştir:

"Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir." (Muvatta, Cenâiz 15; Ebu Davud, Cenâiz 58-60; İbn Mâce, Cenâiz, 63)

Yani, diri iken bir kimsenin kemiğini kırmak nasıl caiz değilse, ölünün kemiğini kırmak da caiz değildir. Cesedi yakmak da bu kapsamda değerlendirilebilir.