Berzah âleminde hayat nasıl olacaktır? İnsanlar uzun zaman beklemekten sıkılmayacak mıdır?

Soru Detayı
Ölen insanlar kıyamet kopana kadar nerde bekleyecekler, ne yapcaklar? Kıyametin ne zaman kopacağı belli değil, belki yüzlerce sene sonra, belki bi kaç sene sonra... Bizler de öleceğiz ve ne yapacağız kıyamet kopana kadar? Komik bir tabir olacak ama, o kadar süre canımız sıkılmayacak mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölen insanlar berzah âleminde bekleyeceklerdir. Eğer ölen kişi mümin ve salih bir insan ise, o berzah âlemi ona cennet bahçesi haline gelecek ve binlerce yıl kalsa bile, sanki bir gün geçmiş gibi zannedecektir.

Ancak kâfirler ve günahkâr insanlar için berzah âlemi bir azap yeri olacak, onların bir anı binlerce yıl gibi uzun olabilecektir. Berzah âlemindeki hayat ve zaman bu dünyadaki gibi değildir. Kişinin ameline göre oradaki nimetler ve azaplar şekillenmektedir...