Mezarlıkta megafonla dua etmek ve Kur'an-ı Kerim okumak caiz midir?

Soru Detayı

Bu günlerde mezarlıklara dua yayını yapılıyor megafonla. Bunun o mezarlıktaki tüm ölülere faydası var mı? Böyle bişe yapmak doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölülere dua etmenin ve özellikle Kur'an-ı Kerim okumanın ölüye faydası vardır. Ancak bunu mikrofonla mezarlıkta okumak şart değildir. Kişi oturduğu yerden de Kur'an-ı Kerim okuyup veya dua edip ölülerin ruhuna hediye edebilir.

Kur'an'ı daha uzak yerlere ulaştırmak elbette güzeldir. Bunu dinleyen her Müslüman sevabını alır. Ancak ölmüşlerin sevap alması için megafonla okumak şart değildir. Niyetten geçenler bile onların âleminde duyulur ve sevabını alırlar.

Diğer taraftan kabristanda megafonla Kur'an-ı Kerim okurken, çarşı içinde ve meskun mahallerde bulunan insanlar, okunanı dinlemeyebilir. Ya da bir işle meşgul olmak, tuvalet ihtiyacı gidermek gibi durumlar olabilir. Bu açıdan sadece cenazeye iştirak edeceklerin duyacağı kadar sesi açmak gerekir.