Şafii mezhebine göre cünüb bir haldeyken, gusül abdesti almadan önce tırnak ya da saçın kesilmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bütün bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

Cünüp olan kimsenin, yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali, "İhyâü Ulum ed-Dîn" kitabında şöyle diyor:

"Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden, yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir." (Mügni'I -Muhtaç, I/75).

(Halil GÖNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar)