Peygamber Efendimizi rüyamızda görmek için ne yapmak gerekir?

Soru Detayı

"Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Âyetü'l-Kürsî, on beş İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, öteki cumaya varmadan beni rüyada görür." [Şira] Bu bilgi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan, âleminde ne varsa rüyasında da onu görür. Çölde susuz kalmış bir insan rüyasında elbette suyu görecektir. Aynı şekilde Peygamberimiz (asm)'in aşkıyla yanan ve onun sünnetine yapışan bir insan da rüyasında Peygamberimizi görecektir.

Demek ki, kişinin hali, yaşantısı ve düşüncesi ne ise gece o doğrultuda rüyalar görür. Susuz kalmış bir insan rüyasında seraplar göreceği gibi...

Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselatü vesselamı rüyada hakiki şekliyle görebilmek için düzgün itikada sahip olmak, ibadetleri yapıp haramlardan kaçmak, elinden geldiği kadar sünnetlere de uymak ve çok salevat-ı şerife getirmek lazımdır.