Hayızlı / âdetli kadın Kur'an'ı dinlemekle hatim yapmış olur mu?

Soru Detayı
Âdet halindeki bir bayan, sadece dinleyerek mukabele yapabilir mi; yaparsa Kur'an'ı hatmetmiş olur mu? Yoksa âdetli olduğu günlerde dinleyerek takip ettiği yerleri, âdetten sonra tekrar okuması mı icap eder?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayızlı kadının Kur'an-ı Kerim okuması caiz değildir. Ancak Kur'an-ı Kerim'i dinleyebilir.

Hayızlı kadının Kur'an-ı Kerim'i dinlemesiyle hatim yapmış olur. Bu şekilde yapmış olduğu hatimden, âdetli dönemde dinlediği yerleri yeniden okuması gerekmez.