Kur'an tilaveti açısından Bakara sûresi 286. âyette "mektesebet"den sonraki eliflerin tecvid kurallarını açıklar mısınız?

Soru Detayı
"...kesebet ve aleyha mektesebet..." Bu kısım Bakara sûresinin 286. ayetinde geçiyor. Kur'an tilaveti açısından ''mektesebet'' derken, mim harfinden sonra bir elif var med için, bir elif daha var. Evdeki elif-ba kitaplarında bu konu ile ilgili bir bilgi yok; peş peşe gelen harekesiz vav ve harekesiz elif hakkında bilgi var. Bu konular hakkında aydınlatıcı bilgi verebilir misiniz? Ayrıca Tekvir sûresinin ilk sekiz ayetinde konu ile ilgili durum var.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kesebe" fiilinin "iftial" babına naklinden dolayı, başında bulunan elif ile mim harfinin sonundaki elif yanyana gelince, iki tane elif bir araya gelmiş oluyor. Her iki elif de okunmaz ve mim harfi uzatılmadan okunur. Çünkü eliflerden sonra gelen "k" harfi sakin olduğundan, elifler okunmadan geçilir.

Aynı durum Tekvir suresindeki ayetler için de geçerlidir.