Korsan yazılımı / programı ticarette kullanmak caiz midir? Lisanssız yazılım kullanarak para kazanan bir işletmede, çalışanların patrondan aldığı ücretler haram mıdır?

Soru Detayı
Bu yolla kazanılmış paralarda yazılım şirketinin hakkı var mıdır? O programın orjinalini daha sonra almakla hak ortadan kalkmış olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yazılımların / bilgisayar programlarının kanunlara göre telif hakkı vardır. Bu konuda kanunlara göre hareket edilmesini tavsiye ederiz.

Ancak, korsan programla çalışmak ve para kazanmak dinen kul hakkı olmaz. Bu program çoğaltılarak satılırsa, o zaman kul hakkı olur.

Böyle bir firmada çalışanlar mesul olmaz, aldıkları maaş helaldir. Ama ticarethane sahibi mesul olur.

Korsan program çoğaltılarak satılmıyorsa veya üretilen malzemeye korsan program eklenerek satılmıyorsa kul hakkı olmaz.