Hz. Musa'nın adam öldürdüğü doğru mudur? Öldürmüşse bu büyük günah değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Musa (as) kavga eden iki kişiyi ayırırken, hataen o adamın ölümüne neden olmuştur. Bundan dolayı da Allah'tan af dilemiş, Allah da onu affetmiştir.

Ayetler şöyledir:

"Musa, halkının habersiz olduğu bir sırada şehre girdi. Orada, biri kendi tarafından diğeri düşman tarafından olan iki adamı birbirleriyle döğüşür buldu. Kendi tarafı olan, düşmana karşı ondan yardım diledi. Musa da ötekine bir yumruk indirip onun ölümüne sebep oldu. 'Bu, şeytan işidir. O, gerçekten saptırıcı, apaçık bir düşmandır.' dedi."

"Musa, 'Rabbim! Doğrusu kendimi ziyana uğrattım. Beni bağışla!' dedi; Allah da, onu bağışladı. Çünkü, çok bağışlayıcı, çok merhamet edici olan ancak O'dur." (Kasas, 28/15-16)