Çeşitli yerlerde ve internet ortamında Hz.Ali'nin resimleri görülmektedir. Bu resimler gerçekten Hz.Ali'ye mi ait; öyle ise Hz.Ali'nin resimlerinin çizilmesi günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu resimler, kitaplardaki verilen tariflere göre çizilmiş olabilir. Çizilen bu resimler hayalidir.

Hz. Ali (ra)'in resminin çizilmesi, hüküm olarak diğer insanların resminin çizilmesi gibidir. Ama hürmeten bilhassa dört halifenin resimlerinin çizilmemesi tavsiye edilir.