Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm) Arap mıdır; Türk kökenli midir?

Soru Detayı
Bir arkadaşıma, bir sohbet esnasında Peygamber Efendimiz (asm) Türk kökenli olduğu iddia edilmiş. Ben Peygamber Efendimiz'in Arap kökenli olduğunu biliyorum ve arkadaşıma bunu ifade ettim. Ama o ısrarla bu konuyu sormamı istedi; bizi bu konuda aydınlatabilir misiniz?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Münâvî'nin "Feyzu'l-Kadîr" isimli hadis kitabında İbni Abbas'tan şu mealde bir hadis-i şerif rivayet edilir:

"Üç hasletten dolayı Arabı seviniz: Çünkü ben Arabım, Kur'ân-ı Kerim Arapça olarak nazil olmuştur, cennet ehlinin konuştukları dil Arapçadır."1

"Halkı Allah'ın azabından sakındıran peygamberlerden olsun diye onu apaçık bir Arapça lisan ile senin kalbine Cebrail getirdi."2

"Biz hiçbir peygamberi kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, emrolunduklarını onlara apaçık anlatsınlar."3

mealindeki âyet-i kerime de Peygamberimiz (asm)'in kendi kavmi olan Araplara, kendi dilleriyle tebliğde bulunduklarını bildirir.

Bu ayet ve hadisler gösterir ki Peygamberimiz (asm) Arap'tır.

Dipnotlar:

1. Feyzü'l-Kadîr, I/178, Hadis no: 225.
2. Şuarâ, 26/195.
3. İbrahim, 14/4.

(bk. Mehmed Paksu, Meseleler ve Çözümleri - 1)