Öğle namazının vakti ne namaz başlar, ne zaman biter?

Soru Detayı
İkindi ezanı okunduktan sonra on beş yirmi dakika içerisinde "kaza diye niyet etmeden öğle namazı" kılınabileceği söyleniyor. Bu doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öğle namazının vakti, güneşin zeval vaktinden itibaren başlar. Yani yeryüzündeki bir cismin gölgesinin güneşli bir havada doğuya doğru uzamaya başlama anı, öğlenin başlangıç vaktidir.

Öğle vaktinin bitiş zamanı hakkında iki rivayet vardır:

İmamı Azam'a göre, öğle vakti zevalden itibaren her şeyin gölgesi, zevalden önceki sabit gölge uzunluğuna ilaveten kendisinin iki misli oluncaya kadar devam eder. Bu vakte asr-ı sani tabir edilir.

İmamı Muhammed ile Ebu Yusufa göre ve diğer üç mezhep imamına göre ise, öğlenin vakti; cismin gölgesi kendisinin bir misli ilave olunca sona erer. Buna da asr-ı evvel denir.

O halde bu iki farklı içtihad karşısında ihtiyatlı olmak gerekir. Tedbir olarak öğle namazı asr-ı saniye kadar geciktirilmemelidir.