Varis çorabı üzerine mesh etmek caiz midir?

Soru Detayı
Doktor sağlım için varis çorabı giymem gerektiğini söyledi. Lakin bu çorap bayanların kullandığı kilotlu çorap gibi ayaklarımdan kasıklaıma kadar uzun bir çoraptır. Bu çorabın uçları da kapalı; dışarıda abdest almam gerektiği zaman ne yapmalıyım, mesh etsem olur mu? Ne yapmalıyım, gün boyu giymem gerekiyor.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Varis hastalığından dolayı ayağa giyilmesi gereken özel çoraplar kırık, çıkık üzerindeki sargı hükmündedir. Bu itibarla, varis çorapları üzerine meshedilmesinde bir sakınca yoktur.

Buna göre, dindar ve uzman bir doktorun tavisiyesiyle (giyilen) varis çorabı üzerine mesh etmek caiz olur.