Cuma namazının ilk sünnetine yetişemediğimiz zaman, hutbe ve farzdan sonra ilk sünnetini kaza etmemiz gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öğle namazında olduğu gibi, cuma namazında da ilk sünnete yetişemeyen kimse, farzı kıldıktan sonra bu sünnetleri vakit içinde kaza ederek kılabilir.

Cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler.

(Mehmed Paksu, Açıklamalı İslam İlmihali, Nesil Yayınları, 2002, s. 342 ve 344)