Allah yazılı kolyeyi takmak, bununla tuvalete girmek caiz midir?

Soru Detayı

- Allah, Muhammed (sav), esma-i hüzna yazan kolye uçları satılıyor. Bunlar boynumuzda takılı olarak tuvalete girsek günah olur mu?
- Kadınların özel günlerinde takılı olması caiz midir?
- Kolye takılı iken eşiyle birlikte olması caiz midir?
- Yeni çıkan ve takılan cevşenler için de ayni şeyler caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaşında Allah'ın ismi veya Hz. Peygamber (asm)'in adının yazılı olduğu bir yüzükle helâya giren kişi, yüzüğünü gizlemelidir. Eğer yüzük sol elinde ise taharetleneceğinde parmağından çıkarmalıdır (bk. İbn Abidin, V/ 317).

Buna göre kolyesinden "Allah" yazılı kimse, bunun üstünü kapatarak veya ters çevirerek tuvalete girebilir.

Kadın âdetli iken bu kolyeleri ve Cevşeni takabilir. Ayrıca cima esnasında da takılabilir. Ancak açıkta ise üstünü örtmek gerekir.