Güneş doğduktan sonra, yani kerahat vaktinde Kur'an okumak caiz midir? Caiz ise mekruh mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güneş doğarken ve namaz kılınması mekruh olan vakitler girdiğinde Kur'an okunmaktansa Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü vesselam ile hanedan ve ashabına salatü selam getirmek daha faizletlidir. Aynı zamanda dua ve tesbih de salavat gibidir. Nitekim büyük alimler böyle yapmışlardır.

Bunula beraber bu vakitlerde Kur'an okumak daha faziletlidir, diyen alimlerimiz de vardır.

(bk. Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, IV/151)