Allaha ve Peygambere inanan Hristiyan Müslüman sayılır mı? Yani Hristiyan olan bir insan aynı anda Müslüman da olabilir mi?

Soru Detayı
Ebeveyinleri ve bütün ailesi Hristiyan. Hristiyan olarak yetişmiş. Şimdi Müslüman bir ailenin içindedir ve Ramazan, bayram ve mübarek gecelere de saygı duyuyor, kiliseye gitmiyor. Allah'ın bir olduğuna ve Hz. İsa'nın sadece bir peygamber olduğuna inanıyor, Hz. Muhammed (asm)'ın da son Peygamber olduğuna inanıyor. Böyle bir şahıs kelime-i şehadet getirmese bile, farkına varmadan Müslüman mıdır? Hristiyan Müslümanı diye bir şey var mıdır?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kelime-i  şehadeti dil ile söylemek şart değildir. Önemli olan kelime-i şehadete kalben iman etmektir. Bir Hristiyan da dinindeki hurafe ve tahriflerden arınarak İslamiyet'in esaslarına ve imanın esaslarına kalben iman eder benimserse, bu kimseye Müslüman denilir. Hak dinlerin ortak ismi de zaten İslam'dır. Böyle bir kimseye kelime-i şehadet öğretilirse bunu söylemekten kaçınmayacağı da açıktır.

Bilgi için tıklayınız:

- İman eden kişinin kelime-i şehadet getirmesi (bunu illa Arapça ifade etmesi) şart mıdır?

- Sadece Allah'a inanıp da diğer iman esaslarına -mesela peygambere veya kadere- inanmayan mü'min sayılır mı?..