Peygamber Efendimizin babasının ismi olan "Abdullah" ne anlama gelmektedir? Arapların önceki put inançlarında "Allah" kelimesi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Abdullah"ın kelime manası "Allah'ın kulu" demektir. Araplarda da Allah inancı vardı. Ancak onlar ayrıca putları da Allah'a kendilerini yakınlaştıran bir vasıta olarak görüyorlardı.

Kur'an’da bu gerçek, bir çok ayette ifade edilir. Bunlarda birisi şöyledir:

"Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler (şöyle derler:) 'Biz, bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.' ..."(Zümer, 39/3)

Bu ayetten de anlaşılacağı gibi, Peygamberimizin (asm) döneminde müşrikler Allah’ı biliyordu; ama “Putlara bizi Allah’a yakınlaştırsın diye tapıyoruz.” diyorlardı. Onlarda Allah’ı tümüyle bir inkar söz konusu değildi. Sadece bazı putları ona ortak koşuyorlardı.