"Kim bir mümin kardeşini kınarsa, o kötülüğü (kınadığı şeyi) yapmadan ölmez." hadisini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı
Kınayan kişi tövbe etse de mi o günahı yapmadan ölmez? Mesela Ebu Cehil, Firavun gibi zalimleri veya fasıkları kınarsa, o kimse kafir olarak mı ölür?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dikkat edilirse hadisde "mümin" ifadesi geçmektedir. Bu bakımdan kafirlerin küfrünü söylemekle kişi mesul olmaz. Ayrıca mümin kardeşini kınayan kişi tövbe istiğfar etse ve bu kişiden helallik dilerse, inşallah o musibetle karşılaşmaz.

Hz. Cundüb radiyallahu anh anlatiyor:

"Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

"Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa, Allah da (onun kusurlarını) duyurur. Kim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır." [Buhari, Rikak 36; Muslim, Ziihd 48, (2987)]

Hadisin kelime kelime tercümesi "Kim işittirirse, Allah da onu işittirir. Kim riya yaparsa Allah da ona riya yapar." şeklinde olmalıdır.

İnsanlann herkesçe bilinmeyen kusurunun teşhiri, başkalarına duyurulmasıdır. Bu dinin reddettigi bir davranıştır. Resulullah buyurmuştur:

"Kim bir mü'minin kusurunu dünyada örterse, Allah da onun kusurunu ahirette örter."

Kişi bir kısım yasakları işleyince, maksudunun tersiyle cezalandırılmaktadır:

"Ceza, amel cinsindendir."